evenimente

Expoziție de fotografie vernaculară

INVITAȚIE
Avem deosebita plăcere de a vă invita la o expoziție mai personală pentru comunitatea săsească din Viscri și mai deschisă pentru publicul larg, practic o expoziție de fotografie vernaculară integrată cu povești, facilitată de sași din Viscri, dar și membri care astăzi locuiesc în Germania la a doua sau a treia generație, iar prin bunăvoința lor, îi putem vedea și cunoaște pe sașii „introvertiți” de acum 100 de ani, fiind totodată o imersiune culturală într-o lume apusă.
Ne bucurăm de patrimoniul construit, dar nu ne-am întrebat niciodată cine a stat în spatele curților, cum arătau acele persoane, cum se îmbrăcau, ce rânduieli aveau. Acum este șansa de a-i putea vedea cu adevărat. Pentru că aceste fotografii sunt importante pentru moștenirea culturală lăsată în urmă, a patrimoniului cultural material fotografic al României și pentru că o COMUNITATE întreagă (chiar dacă ei sunt mai mult spiritual atașați de aceste locuri și nu neapărat prin faptul că trăiesc în Viscri) s-a mobilizat pentru a realiza această expoziție pentru publicul larg, un model exemplar care poate să fie preluat și de alte comunități în recuperarea identității locale, a istoriei și completarea petelor albe. În fapt, memoria colectivă este integrată succesiunii de poze și povești, iar povestea de lângă fotografie este naraţiunea unei comunităţi prin care îşi citeşte propriile-i mesaje. Multe dintre aceste poze dacă nu ar fi scoase din cufere, poate că se vor rispi în ani și vor fi doar bucăți rupte dintr-un puzzle mare, lipsite de un suport. În cadrul unor astfel de expoziții, ele se indexează ca și metadata pentru viitor și reprezintă o ancoră în timp pentru o lume schimbătoare. Astfel, vă invităm la expoziția care trasează o hartă mentală etnoculturală care restaurează trecutul comunității!
* Locație: Biserica Evanghelică Fortificată, Strada Bisericii, nr. 52, sat Viscri
* Data: 31 Iulie 2024
* Ora 13:00